Zdrowe nasiona i pestki – dlaczego warto spożywać i jak wybrać najlepsze?

Zdrowe nasiona i pestki stanowią cenne źródło witamin i minerałów potrzebnych w codziennej diecie. W jaki sposób wybrać najbardziej wartościowe, zdrowe nasiona i czym kierować się podczas zakupu takich produktów?

Zdrowe nasiona i pestki – jak wybrać najlepsze?

Nasiona i pestki dodawane do codziennych dań, ale też wypieków i przekąsek to doskonały sposób, aby wzbogacić smak potraw i dostarczyć organizmowi cennych witamin i minerałów. Jednak, aby móc czerpać z tych produktów maksimum korzyści, warto wybierać wyłącznie zdrowe nasiona i pełnowartościowe pestki. Czym kierować się podczas zakupu tego typu artykułów?

Dlaczego warto spożywać zdrowe nasiona i pestki?

Wśród najczęściej wybieranych zdrowych nasion i pestek znajdują się przede wszystkim nasiona słonecznika, pestki dyni, sezam czy siemię lniane. Można je dodawać do różnych potraw zarówno w postaci surowej, jak i prażonej. Każdy rodzaj nasion i pestek to cenne źródło witamin niemal ze wszystkich grup, a także takich składników mineralnych jak potas, cynk, fosfor, żelazo, mangan czy miedź.

Ponadto zdrowe nasiona oraz pestki zawierają korzystne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe, dużo błonnika czy fitosterole. Niektóre z nich to również źródło aminokwasów, w tym tryptofanu będącego podstawą dla wytwarzania serotoniny uznawanej za hormon szczęścia. Nasiona i pestki wpływają więc pozytywnie nie tylko na nasz organizm i uzupełnienie braków odżywczych, ale też samopoczucie, koncentrację czy pamięć.

Gdzie znaleźć zdrowe nasiona i pestki?

Pestki i nasiona, podobnie jak inne produkty spożywcze, również występują w wielu wariantach i mają różną jakość. Aby móc czerpać maksimum smaku i wartości odżywczych z ich spożycia, należy kupować wyłącznie dobre i zdrowe nasiona czy pestki.

Produkty tego typu muszą być przede wszystkim świeże i opatrzone odpowiednio długą datą ważności. Zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na paczkowane nasiona i pestki niż kupowane na wagę, do których dostęp ma wiele szkodliwych czynników, zanieczyszczeń, jak i drobnoustrojów. Paczkowane nasiona są też smaczniejsze i mniej wysuszone. W składzie zdrowych nasion i pestek nie powinno też być cukru, soli ani innych dodatków. Najlepszym wyborem będą zdrowe nasiona i pestki kupowane w sklepach ze zdrową żywnością i propozycje oznaczone znakiem BIO.

Godne polecenia zdrowe nasiona i pestki pod różnymi postaciami można znaleźć w sklepie internetowym Zdroweslodycze.pl. To gwarancja dużego wyboru, najwyższej jakości i świeżości dostępnych produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *